Секрети здорового способу життя

Сучасна людина все частіше зустрічається з поняттям здорового способу життя. В цій статті ми розглянемо основні аспекти цього поняття.

Здоровим способом життя прийнято називати такий спосіб життя, який спрямований на зміцнення здоров'я та профілактику захворювань. Спеціалісти вважають, що здоров'я людини на 70% залежить саме від її способу життя, на 18% - від генетичних факторів, та на 12% - від рівня медицини.

http://aqua-sport.com.ua/wp-content/uploads/2016/11/263-600x400.jpg

Основними складовими здорового способу життя є наступні:

1. Правильне харчування
Харчування має бути здоровим, тобто продукти свіжими й натуральними. Намагайтеся уникати продуктів, що містять велику кількість консервантів, посилювачів смаку, ГМО, фарбників та інших подібних добавок. Харчуваня має бути помірним, але достатнім: не переїдайте та не моріть себе голодом. Необхідно враховувати свої фізичні та фізиологічні (тип статури, групу крові, рівень метаболізму і т.п.), а також вікові особливості.

2. Здоровий сон
Сон дозволяє відновитися усім органам і системам організму. Регулярне недосипання призводить до швидкої втомлюваності, поганого самопочуття та зниженню працездатності. Хоча потреба в тривалості нічного сну в різних людей може бути різною, спеціалісти рекомендують спати не менше 8 годин. Спати краще в прохолодному, добре провітрюваному приміщенні. Ліжко повинно бути зручним та не надто м'яким. Вечеряйте не пізніше, ніж за 2 години до сну. Допоможе покращити сон недовга прогулянка, склянка теплого молока, читання улюбленої книги.

3. Режим дня
Правильний розпорядок дня – неабияка складова здорового способу життя. Час – один із найдорожчих ресурсів, і його часто не вистачає. Сучасному жителю міста часто приходиться жертвувати часом, відведеним на сон і відпочинок, перехоплювати їжу на ходу або коли на це є час. Такий життєвий графік з часом може призвести до погіршення фізичного та психічного здоров'я, розвитку захворювань.

4. Відмова від шкідливих звичок
Паління, вживання алкоголю та наркотиків – це перші, якщо не сказати головні, вороги здоров'я та долголіття. Але є й інші звички та схильності, на які варто звернути увагу. В першу чергу – це залежність від телевізора й комп'ютера. Багато хто дивується, підрахувавши, скільки часу вони витрачають перед телеекраном або за комп'ютерними іграми. До інших шкідливих схильностей можна віднести надмірне вживання снеків (чипсів, солених горішків тощо), газировки, фаст-фуда.

5. Фізична активність
Фізична активність є обов'язковою складовою здоров'я та долголіття. Необхідно включити в своє життя фізичні навантаження, такі як регулярні пробіжки на свіжому повітрі, плавання в басейні, відвідування тренажерного залу, виконання гімнастичних вправ, танці, спортивні ігри. Вченими доведено, що навіть вісім хвилин занять спортом у день подовжують життя. Більше гуляйте, долайте частину маршрута від дому до роботи пішки. Пам'ятайте, що фізичні навантаження потрібні не тільки для того, щоб укріпити своє здоров'я та підвищити імунітет, вони роблять ваше тіло міцнішим, стрункішим та привабливішим, допомогають контролювати вагу, покращують настрій та сон. Пам'ятайте, що "в здоровому тілі здоровий дух".

http://aqua-sport.com.ua/wp-content/uploads/2016/11/6876976332-600x400.jpg

 

6. Психичічне, інтелектуальне та духовне здоров'я
Фізичне та психічне здоров'я людини щільно пов'язані між собою. Постійні стреси, негативні емоції, думки та установки, невміння взаємодіяти з оточуючими, страхи (втратити роботу, заощадження, майно), невпевненість у своїх силах, комплекси – все це не сприяє доброму самопочуттю і розвитку активної життєвої позиції.
Важлива складова життя людини – його робота. На роботі більшість людей проводить переважну частину активного часу. Тому так важливо, щоб робота приносила не тільки гроші, але й задоволення, щоб вона подобалася. Не забувайте про те, що на інтелектуальній роботі необхідно робити перерви, які б супроводжувалися фізичною активністю (потягнутися та розім'ятися, сходити на обід в кафе через кілька вулиць), і навпаки, физично активну діяльність розбавити перервою, не пов'язаною з фізичною активністю (почитати книжку, обговорити новини, розгадати кросворд тощо).
Тренуйте свій мозок (розв'язуйте головоломки, вивчайте мови, розгадуйте кросворди, опановуйте нові навички), це уповільнить вікове зниження інтелектуальних функцій.
Не забувайте час від часу робити собі приємні подарунки – це підвищить рівень ендорфіна – гормона щастя. Іноді "випускайте пару", адже накопичене всередині незадоволення та напруження псує життя і підвищує ризик багатьох захворювань. Допоможуть задушевна розмова, здорова дискусія, заняття спортом.

7. Увага до свого фізичного здоров'я та гігієна
Кожен знає, що потрібно чистити зуби двічі на день та відвідувати стоматолога для проведення профілактичного огляду раз на шість місяців. Регулярні профілактичні огляди рекомендуються й у деяких інших лікарів-спеціалістів. Не зневажайте своїм здоров'ям: якщо ви застудилися – сидіть вдома і лікуйтеся, трудові подвиги почекають; якщо турбує який-небудь орган – краще пройдіть обстеження у спеціалиста, не чекаючи ускладнень.
У цьому пункті хотілося б нагадати про славну традицію загартовування – дуже корисну, але й ту, яка, на жаль, все рідще зустрічається. Загартовування робить нас сильнішими, й фізично й психічно, зміцнює ймунітет, судини, серце, нервову систему й волю.

8. Безпечне й сприятливе для життя навколишнє средовище
Ясно, що не всі живуть у селі на лоні природи, вдалечку від промислових міст. Але якщо можливість вибору місця проживання і способу проведення часу є, не забувайте про цей фактор.

Как бачте, здоровий спосіб життя - це не туманне словосполучення, а цілий комплекс щоденних засобів та правил, виконання яких дозволяє залишатися молодим та здоровим на довгі роки. Потурбуйтеся про своє здоров'я сьогодні!